ФОТО: Среде рушевините во Караманмараш една зграда стои неоштетена, сега е познато што е овој објект

Земјотресот што во понеделникот го потресе турскиот град Караманмараш урна многу згради до темел. Нови и стари згради на југот на земјата, некои изградени пред само шест месеци, се распаднаа.

Неколку дена по земјотресот, на социјалните мрежи се појави слика, а на неа се гледа зграда која успеала да го издржи земјотресот и да остане целосно недопрена, додека околу неа има страшни сцени од урнатини. Сега се знае која е оваа зграда.

-Зградата на сликата е во Караманмараш, таа е репрезентативна зграда на Комората на градежни инженери. Не се потребни други зборови. Научниците и инженерите имаат знаење да изградат згради кои ќе преживеат таков голем земјотрес. Ако само науката и технологијата беа применети за доброто на луѓето, се коментарите на корисниците на Твитер.

Görseldeki bina İnşaat Mühendisleri Odası’nın Kahramanmaraş İl Temsilciliği Binası.

Fazla söze gerek yok. Bilim ve mühendislik böyle büyük bir depremde dahi ayakta kalacak yapılar inşa etmeye yeter.

Yeter ki bilim ve teknik halk yararına uygulansın! pic.twitter.com/IHUAwuYCOc

— Mahir Ulutaş (@Mahir_Ulutas) February 10, 2023

Овој град во јужна Турција е еден од најтешко погодените од катастрофалниот земјотрес на 6 февруари, во раните утрински часови. Земјата двапати се тресеше силно, првиот пат со јачина од 7,8, а вториот со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала. Официјални лица велат дека повеќе од 12.000 згради се уништени или сериозно оштетени во Турција.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *