Генералното собрание на ОН донесе резолуција со која се бара повлекување на Русија од Украина

Генералното собрание на ОН донесе резолуција со која се бара „веднаш“ повлекување на руските војници од Украина, повикувајќи на „праведен и траен“ мир.

Резолуцијата доби 141 глас „За“, седум „Против“ (Русија, Белорусија, Сирија, Северен Крит, Мали, Никарагва, Еритреја), а воздржани беа 32 земји, меѓу кои Кина и Индија.

Украина и нејзините сојузници се надеваа дека резолуцијата ќе добие најмалку 143 гласа како во октомври 2022 година, кога беше донесена резолуција со која се осудува руската анексија на источна Украина.

Како и претходните резолуции, кои се сите необврзувачки, така и оваа ја потврдува „посветеноста на територијалниот интегритет на Украина“ и „бара Русија веднаш, целосно и безусловно да ги повлече сите свои воени сили од територијата на Украина“.

„За една година не треба да се состанеме за да ја одбележиме втората годишнина од оваа бесмислена војна на агресија“, рече јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши пред гласањето, надевајќи се на „самит за мир“ во 2024 година.

Но, „Русија не покажува желба за мир… Таа не познава мир освен тишината на мртвите и урнатините“, предупреди шефицата на француската дипломатија, Катрин Колона, на вториот ден од дебатите во Генералното собрание каде што синоќа беше усвоена резолуцијата.

„Русија се обидува да убеди некои од вас дека нејзините обиди да го наруши светскиот поредок и да наметне поредок заснован на сила ќе функционираат во нивна полза. Тоа е илузија“, додаде таа и повика на гласање за резолуцијата.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во средата изјави дека „никогаш во поновата историја линијата меѓу доброто и злото не била толку јасна“.

„Една земја едноставно сака да опстане. Другиот сака да убива и уништува“, рече Кулеба, повикувајќи на солидарност на меѓународната заедница.

Кина и Индија беа воздржани при гласањето во ОН за Украина.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *