Хрватите од денеска патуваат без виза во САД

Хрватска стана полноправен партнер во програмата на САД за укинување на визи, со што на граѓаните им се овозможува без виза да патуваат во САД, потврди претставникот на американската амбасада во Загреб, Марк Флеминг.

Флеминг истакна дека на влезот на Хрватска во оваа програма и претходело исполнување на строги критериуми.

– Хрватска стана 40-ти учесник во програмата за укинување на визите во САД, исклучиво со исполнување на строгите критериуми за влез во програмата. Влезот на Хрватска во овој ексклузивен клуб е резултат на напорна работа, експертиза и ефективни напори на хрватската влада да ги исполни барањата од оваа програма, напиша Флеминг на Твитер.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *