И Норвешка ќе испрати тенкови во Украина

Норвешка синоќа потврди дека ќе испрати тенкови „Леопард 2“ во Украина.

Норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам, рече дека неговата земја ќе испрати тенкови, но не го прецизираше бројот.

Весникот „Дагенс Нарингслив“ пишува дека Норвешка размислува да испрати осум од 36-те тенкови што ги има.

САД и Германија вчера потврдија дека ќе испратат тенкови во Украина. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *