Како ЦИА го шпионирала Асанж: Американците биле чекор пред основачот на Викиликс

ЦИА ја користела приватната шпанска безбедносна компанија „УЦ Глобал“ за тајно да инсталира микрофони внатре во еквадорската амбасада во Лондон со цел да го прислушува основачот на Викиликс Џулијан Асанж, известува „Pais“.

„УЦ Глобал“ бил ангажиран во рамките на обезбедување на амбасадата.

Асанж, на кого Еквадор му даде азил, престојуваше во дипломатскиот комплекс од 2012-та до 2019-та година, пред британската полиција насилно да го изведе.

„Pais“ прв пат пријави за наводните врски на шпанската компанија со американските разузнавачки служби уште во 2019-та година.

Како што наведува весникот, основачот и директор на „УЦ Глобал“ Давид Моралес прв пат стапил во контакт со ЦИА во 2017-та година.

Моралес во тоа време ги известил вработените дека компанијата ќе мора на новиот американски клиент по име „Икс“ да му обезбеди пристап до серверот кој собира податоци од амбасадата на Еквадор во Лондон, која е наречена „хотел“.

„Што се однесува до работата на хотелот, би сакал да ги понудам нашите можности за собирање на информации и анализи на американскиот клиент. Мораме да се обидеме да ги направиме попривлечни и полесни за толкување“, напишал Моралес во мејл во септември 2017-та година.

Информациите наводно го вклучувале профилот на посетителите на Асанж, вклучувајќи адвокати и дипломати, како и податоци од мобилни телефони. Моралес во пораката рекол дека операцијата ја контролираат „пријатели од Америка“.

Еден од микрофоните кои тимот на Моралес тајно го поставил во амбасадата бил скриен во подножјето на апаратот за гаснење на пожар, наведува „Pais“.

Налепниците биле прицврстени на аглите од прозорците за да се избегнат вибрации и да се овозможи снимање на звук преку ласерски микрофони.

„Знам дека тоа е од најголем интерес и дека САД тоа сакаат да го направат“, им напишал наводно Моралес на своите вработени.

Како што открива „Pais“, активностите кои ги спровел „УЦ Глобал“ му помогнале на Вашингтон да го осуетат планот Асанж да се искраде од амбасадата во декември во 2017-та година.

Тогашниот претседател на Еквадор Ленјин Морено наводно сакал на основачот на Викиликс да му додели еквадорско државјанство и да го изнесе од Британија во дипломатски автомобил.

Тимот на Моралес наводно го снимил разговорот меѓу Асанж и еквадорските службеници, а потоа брзо го пратил во САД. Вашингтон одговорил со издавање на налог за апсење на Асанж, што очигледно ги навело организаторите да се откажат од планот.

Шпанските власти во 2019-та година отвориле истрага за компанијата на Моралес и накратко го притвориле. Од тогаш е ослободен со кауција.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *