„ЌЕ УМРАМ, ПЛАФОНОТ МИ ПАДНА ВРЗ МЕНЕ“ – момче направило проштално видео под рушевините, но за два часа следувало чудо (ВИДЕО)

Таха Ердем (17) од Адијаман беше извлечен од урнатините два часа откако го објави своето проштално видео на социјалните мрежи.

Младиот човек, кој беше затрупан под урнатините по разорниот земјотрес што ја погоди Турција на 6 февруари, беше убеден дека спасувачите нема да можат да го спасат.

Затоа снимил видео, за да се збогува со своите најблиски.

Само два часа подоцна, неговите роднини успеале да дојдат до него и да го извлечат на безбедно.

Таха беше затрупан во зградата Зумрут, каде загинаа 47 лица. Кобното утро тинејџерот го разбудил земјотрес и се обидел да побегне, но вратата паднала врз него.

Од силината на ударот Таха изгубил свест.

Кога дошол при свест, слушнал како соседите викаат за помош, но не можел да види никого, бидејќи бил затрупан.

‘Son video’ diye çekti, enkazdan sağ çıktı!

Adıyamanlı, 11. sınıf öğrencisi Taha Erdem, kurtulamayacağını düşündüğü için enkaz altında videosunu çekti.

Taha, depremden 2 saat sonra enkazdan çıkartıldı. Anne, babası da enkazdan sağ olarak kurtarıldı. pic.twitter.com/6CvoRdhnHy

— NTVRadyo (@ntvradyo) February 15, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *