Киев: Руската војска регрутира жени од казнените колонии во Доњецката област

Руските сили во Украина регрутираат осуденици од казнените колонии во окупираните региони на Украина за да помогнат во нивните воени активности, се вели во извештај на украинската војска.

„За да ги надомести загубите во работна сила, непријателот се обидува да привлече осудени жени да учествуваат во војната. За една недела окупаторите регрутираа околу 50 жени од казнената колонија на градот Снижне, во привремено окупираната област на Доњецката област. Добивме информација дека тие се испратени на обука на територијата на Руската Федерација“, се наведува во извештајот на украинската војска, пренесен од „Скај Њуз“. (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *