Кличко: Крајот на војната е можен само со одбрана на Украина

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, денеска изјави дека крајот на војната го гледа така што рускиот претседател Владимир Путин „ја прекине својата војна“, а Украинците ќе ја одбранат својата татковина.

-Русите се борат за пари, а ние ги браниме нашите семејства, нашите деца, иднината на нашата татковина и имаме добра мотивација. Украинските војници го изненадија целиот свет затоа што се бориме против една од најмоќните армии во светот, изјави Кличко за ТВ Н1.

Тој додаде дека помина една година од почетокот на руската агресија, која не е „специјална операција“ како што тврди Кремљ, ниту војна, туку е „тероризам“ бидејќи илјадници градови и села беа уништени, оставајќи милиони луѓе без домови и работа, бидејќи десет милиони Украинци ја напуштија Украина, а милиони беа раселени во Украина.

-Русите зборуваат за специјална операција, за нацистите во Украина, велат дека им помагаат на Русите во Украина. Тоа е лага, а јас сум пример за тоа. Јас сум дел Русин, мајка ми е Русинка. Милиони Руси живеат во Украина и се борат против руската агресија. Не станува збор за прашањата на националноста или верата, туку за вредностите, рече Кличко.

Тој додаде дека посетата на американскиот претседател Џо Бајден на Киев ги одразува намерите на САД да ја поддржат желбата на Украина да изгради демократска држава и дека тоа е прашање на вредности за кои Украина се бори.

-Сакаме да го вратиме мирот во нашата земја. Русите повикуваат на компромис и решенија, но ние не разбираме што велат. Не е решение да се откажеме од голем дел од Украина и да и го предадеме на Русија, рече киевскиот градоначалник во интервју за ТВ Н1.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *