ЌУЌАТА СЕ УРНАЛА ВРЗ СИТЕ НИВ – татко и ќерка преживеаја, а неговата сопруга и син не, првата нивна средба ќе ви го распара срцето на делови (ВИДЕО)

Бројот на жртвите во Турција од час во час се зголемува и надмина 40.000. Неколку илјади луѓе загинаа и во соседна Сирија. Меѓутоа, во морето на страшни вести, има и добри вести, како оваа.

Четиригодишното девојче Гада Ајан и нејзиниот татко Ахмет беа повторно споени откако со денови беа заробени во урнатините. Гада бил спасен и пренесен во болница.

Гада и Ахмет беа под урнатините со денови. Загинаа неговата сопруга и синот (7).

„Кога почна да се тресе, ја грабнав ќерка ми и целото семејство почна да бега. Куќата се урна врз сите нас“, рече Ахмет во интервју за Си-Ен-Ен Турк. За жал, неговата сопруга и седумгодишниот син не успеале да се спасат.

Ахмет го слушал плачот на синот додека бил заглавен. Гада лежеше на ногата на Ахмет и двајцата беа заробени. На четвртиот ден под урнатините, Ахмет изгуби секаква надеж, но малата Гада не му дозволи да се откаже.

„Постојано ми велеше да престанам да плачам и да ја погледнам светлината што се пробива. Тоа ме одржуваше во живот“, рекол Ахмет. Гада прва беше извлечена со гребнатинка, додека половина час подоцна спасувачите успеаја да го ископаат и Ахмет.

„Тоа е моето девојче. Таа е мојот херој“, заклучил таткото на четиригодишната Гада, која заедно со неа ќе мора да ја преброди загубата на сопругата и синот.ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *