Луѓето во паника, се уриваат згради: Два силни земјотреси меѓу Турција и Сирија (ВИДЕО)

Уште два силни земјотреси, од кои едниот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, денеска го погодија пограничното подрачје меѓу Турција и Сирија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Новиот земјотрес на границата меѓу Турција и Сирија вечерва предизвика повторно уривање на згради.

На снимката се гледа како зградата се урива од силниот земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, а се слушаат врисоци на преплашени луѓе.

Епицентарот на земјотресот што денеска ја погоди пограничната област беше на 14 километри југозападно од Антакија, на длабочина од 10 километри, јави ЕМСЦ. По него следеше уште еден земјотрес со јачина од 5,8 степени во истата провинција.

JUST IN: Footage shows buildings collapsing following another 6.3 magnitude earthquake in Turkey-Syria region.

pic.twitter.com/hq1zMXQ34T

— Remarks (@Remarks) February 20, 2023

Two earthquakes jolt Türkiye’s southernmost Hatay province, just two weeks after major quakes hit the region, the country’s disaster management agency says https://t.co/mcTKzPJmPj pic.twitter.com/IAXEzU9G2u

— ANADOLU AGENCY (@anadoluagency) February 20, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *