МААЕ го критикува Иран поради промени во системот за збогатување на ураниум

Во доверлив извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) упатени се критики до Иран за непријавената промена на интерконекцијата во нуклеарната централа Фордов, со која се поврзани две центрифуги од типот ИР-6 за збогатување ураниум до 60 проценти чистота.

Генералниот директор на МААЕ, Рафаел Гроси е загрижен поради тоа што Иран направил значителни промени во постројката за збогатување ураниум во Фордо без претходно да ја извести Меѓународната агенција на ОН за нуклеарна енергија, се наведува во доверливиот извештај.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *