Маж починал откако се заразил со амеба која го јаде мозокот

Маж од САД починал откако се зарази со амеба што го напаѓа мозок, најверојатно откако го исплакнал носот со загадена вода од чешма, соопштија здравствените власти.

Одделот за здравство на Флорида во округот Шарлот ја потврди смртта, но не даде детали за жртвата. Се смета дека инфекцијата со амеба Naegleria fowleri е резултат на миење на синусите, но што точно се случило сè уште е под истрага.

Naegleria fowleri е едноклеточен организам кој се наоѓа во почвата и слатката вода ширум светот. Амебата влегува во телото преку носот, а потоа патува до мозокот, каде што го уништува ткивото и предизвикува разорна инфекција наречена примарен амебен менингоенцефалитис, која речиси секогаш е фатална, пишува Скај Њуз.

Повеќето луѓе се заразуваат по пливање во топли езера или реки во текот на летото, бидејќи организмот сака топлина и најдобро расте на високи температури. Симптомите вклучуваат главоболка, треска, гадење, губење на рамнотежа, дезориентација, напади и вкочанет врат. Луѓето не можат да се заразат со пиење вода од чешма и се препорачува да користат дестилирана или стерилна вода за плакнење на синусите. Водата од чешма треба да се вари најмалку една минута и да се излади пред да се исплакнат синусите.

Инфекциите на Naegleria fowleri се ретки, со само три случаи потврдени во САД минатата година, според официјалните податоци. Евидентирани се три случаи во 2019, 2020 и 2021 година.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *