Маж во Турција по 77 часа бил извлечен жив од урнатините – го спасило куче трагач (ВИДЕО)

Маж во Турција по 77 часа бил извлечен жив од урнатините – го спасило куче трагач (ВИДЕО)

Во продолжение на операциите за пребарување и спасување во Малатја, по реакција на дресирано куче, екипите стигнале до Мерал Накир, за кој било утрврдено дека се наоѓа на прв кат од шесткатница и успеале да го спасат 77 часа по земјотресот.

Малатја е една од провинциите уништени од силниот земјотрес што ги погоди јужна Турција и северна Сирија.

Тимовите оствариле звучен контакт со Накир. Акцијата траела околу 20 часа, а блоковите биле пробиени и отворена била дупка кон местото каде што се наоѓал.

Накир, кој бил изнесен на раце, бил пренесен во болница со брза помош.

Видеото погледнете го ТУКА

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy