„МЕГАЗЕМЈОТРЕС“ ЌЕ ЈА СТРЕСЕ ОВАА ЗЕМЈА – Холанѓанецот кој го предвиде земјотресот во Турција со фрапантно тврдење, потресот ќе биде со јачина од 8,5 степени по Рихтер

Сеизмологот Франк Хугербитс, кој предупреди на разорниот земјотрес кој на почетокот од февруари ги погоди Турција и Сирија, на каналот Solar System Geometry Survey (SSGEOS) на YouTube изјави дека нови катастрофални потреси би можело да ги погодат руските територии на Далечниот исток веќе на почетокот од март.

Според истражувачот, поради конвергенција на критичната геометрија на Земјата, Меркур и Сатурн од 2-ри до 5-ти март, веќе на 3-ти и 4-ти март или 6-ти или 7-ми март, Земјата може да биде погодена од „мегаземјотрес“ со магнитуда од 8,5 па и повеќе според Рихтер.

„Многу поочигледна флуктуација повторно го одбележи западниот дел од Тихиот Океан. Од Камчатка, Курилските острови и Јапонија на север, над Филипините, а исто така и над Сулавеси, Халмарера, можеби дури и над морето Банда, Индонезија. Тоа може да биде позначително на 3-ти или на 4-ти март“, вели Хугербитс.

Притоа ги повикува жителите на овие региони да подготват планови во случај на сеизмички активности.

„Првата седмица од март ќе биде многу важна. Може да видиме силен и многу силен сеизмички настан. Ова е нешто за што мора да сѐ да биде во состојба на зголемена готовност. Доколку сте во област подложна на земјотреси, секога ви е потребен план во случај на земјотрес. Без разлика на прогнозите, потребен ви е план за потреси. Кога земјата ќе почне да се тресе, треба да можете многу брзо да излезете од куќата или од зградата. Тоа ќе ви го спаси животот“, појаснува научникот.

На 3-ти февруари Хугербитс објави дека „порано или подоцна“ во јужна Турција, на границата со Сирија, ќе има катаклиззма со магнитуда од 7,5 степени по Рихтер.

Два земјотреса со магнитуди од 7,7 и 7,6 во интервал од девет часови на 6-ти февруари ја погодија југоисточната турска провинција Кахраманмараш. Потресите, проследени со стотици моќни афтершокови беа почувствувани во 11 турски провинции и во соседните земји, вклучително и во Сирија, каде што бројот на жртвите се изразува во неколку илјади.

Според последните податоци од средата, во двете земји досега се забележани повеќе од 53.000 жртви и над 130.000 повредени со повеќе стотици урнати објекти.ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *