Мишел до Зеленски: Добредојдовте дома, добредојдовте во ЕУ

Лидерите на ЕУ денеска го поздравија доаѓањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски во Брисел за неговата прва посета во „срцето“ на Унијата по руската инвазија.

„Добредојдовте дома, добредојдовте во ЕУ“, твитна шефот на Европскиот совет, Шарл Мишел на фотографијата на која се ракува со Зеленски, заедно со шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Зеленски пристигна во Брисел на средба со лидерите на ЕУ од кои ќе бара да ја засилат поддршката за неговата земја опустошена од војна на третиот дел од неговата европска турнеја, соопштија официјални лица.

Тој пристигна во седиштето на Европската унија со францускиот претседател Емануел Макрон за да се обрати во Парламентот на блокот и да присуствува на состанокот на самитот.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *