Морето исфрли мртви китови – дали е ова последица на земјотресот?

Морето исфрлило голем број мртви китови на северниот брег на Кипар. Се смета дека смртта на китовите е поврзана со силните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија. Одделот за рибарство и морски истражувања на Кипар соопшти дека денеска се пронајдени шест мртви китови, а вчера се пронајдени четири живи китови насукани на брегот.

Три кита се вратени во морето, но четвртиот умрел.

„Овие животни имаат систем за ехолокација на кој влијае морската бучава; тоа може да бидат воени вежби, сеизмички вежби или секако земјотрес во регионот“, изјави Јанис Јоану од Одделот за рибарство и морски истражувања за ТВ Сигма.
Станува збор за китови ziphius cavirostris, попознати како китови со клун Кувиер. Нивното присуство не е вообичаено во територијалните морски води на Кипар, пишува Гардијан.

Во понеделникот земјотрес со јачина од 7.8 степени ги погоди Турција и Сирија. Бројот на жртви расте. Загинаа најмалку 21.000 луѓе.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *