Над 50 повредени во судири на полицијата и демонстрантите во Перу

Во главниот град Лима, полицијата употреби солзавец за да ги одбие демонстрантите кои фрлаа шишиња и камења додека гореа пожари на улиците, јавија локалните медиуми.

Во јужниот регион Пуно, околу 1.500 демонстранти нападнаа полициска станица во градот Илаве, а беше запалена и полициска станица во Зепита, изјави министерот за внатрешни работи Висенте Ромеро.

Здравствените власти во Илаве пријавија осум лица хоспитализирани со повреди.

Според извештајот на перуанскиот омбудсман, до доцна попладне во протестите низ целата држава биле повредени 58 лица.

Немирите уследија по еден ден од превирања во четвртокот, кога една од најстарите историски градби во Лима беше изгорена до темел, додека претседателката Дина Болуарте вети дека ќе стане построга кон „вандалите“.

Официјалните лица го опишаа уништувањето на зградата, вила стара речиси век во центарот на Лима, како загуба на „културно наследство“.

Илјадници демонстранти се собраа во Лима оваа недела повикувајќи на промени и огорчени од зголемениот број на жртви од демонстрациите, кои досега се 45.

Протестите го потресоа Перу откако претседателот Педро Кастиљо беше соборен во декември, откако тој се обиде да го распушти законодавниот дом за да спречи гласање за импичмент. До оваа недела немирите беа концентрирани на југот на Перу.

Демонстрантите ги нападнаа и аеродромите во Арекипа, Куско и јужниот град Јулијака. Владата прогласи вонредна состојба во шест региони.

Болуарте ги отфрли повиците за оставка и одржување предвремени избори, повикувајќи на дијалог, истовремено заканувајќи се дека ќе ги казни оние кои се вклучени во немирите.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *