Над 53.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

Бројот на загинатите во земјотресот во Турција е над 45.000, соопштија денеска турските власти.

Според официјалните податоци, земјотресот што ги погоди Турција и Сирија на 6 февруари однесе околу 53.000 животи.

Повеќе од 108.000 луѓе беа повредени во Турција, додека милиони останаа без покрив над главата.

Уништени се повеќе од 160.000 згради.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *