Најмалку 36 загинати при лизгање на земјиште во Перу

Во лизгање на земјиштето предизвикано од поројни дождови загинаа 36 луѓе во неколку села во јужниот дел на Перу, соопштија локалните власти.

Вилсон Гутиерез, службеник за цивилна заштита во општината Маријано Николас Валкарсел, во провинцијата Камана, изјави за локалната радио станица Ер Пе Пе дека се пронајдени 36 мртви тела во одалечената област наречена Миски. Меѓу жртвите има и пет лица кои се движеле со комбе.

Претставници на цивилната одбрана соопштија дека речиси 630 објекти биле погодени од лизгање на земјиштето, додека мостови, канали за наводнување и патишта исто така биле оштетени.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *