Најмлаку 29 убиени, судири меѓу армијата и нарко картелот во Мексико (ВИДЕО)

Најмалку 29 лица ги загубија животите за време на криминалните судири меѓу армијата и нарко картелот Синалоа, кои следеа по апсењето на Овидио Гузман Лопез, син на Хоакин Гузман Лоера, еден од најозлогласените нарко босови во светот, попознат по прекарот Ел Чапо.

Како што опишаа мексиканските власти, ситуацијата на улиците во моментов потсетува на вистинска војна. Во пресметката досега загинаа 10 војници и 19 членови на криминална организација.

Meksika ordusu, Sinaloa Karteline çökertmek için operasyonlar yapıyor. Şiddetli çatışmalar yaşanıyor.#Meksika #Mexico #ElChapo #kartel #Sinaloa #SinaloaCartel pic.twitter.com/jibCjv3Zf7

— DÜNYA HABER 🚨 (@dunyahaberanlik) January 7, 2023

„Битката“ според написите ја започнаа членовите на картелот кои сакаа да спречат екстрадиција на нивниот „покровител“. Тие пукаа кон мексиканските војници со митралези на што армијата одговори со напад од борбени хеликоптери од типот „Black Hawk“

Meksika Ordusu Sinaloa kartelinin lideri ve “El Chapo” Guzman’ın oğlu Ovidio Guzman yakaladıktan sonra, Sinaloa karteli Sinaloa otoyollarında barikat kurdu.
Çetenin elindeki silahlar, birçok ülkenin envanterinde bile yok.#Meksika #Mexico #ElChapo #kartel #Sinaloa #SinaloaCartel pic.twitter.com/MUJnoFqw3a

— DÜNYA HABER 🚨 (@dunyahaberanlik) January 7, 2023

Овидио Гузман беше обвинет во САД во 2018 година за шверц на дрога.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *