Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави „силен“ и „цврст“ одговор на „тероризмот“ по двата палестински напади во Источен Ерусалим.

„Нашиот одговор ќе биде силен, брз и прецизен“, рече Нетанјаху на вонредниот состанок на кабинетот за безбедност.

„Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио“, додаде Нетанјаху.

Во петокот вечерта, 21-годишен Палестинец пукал во случајни минувачи во близина на синагога во населбата Неве Јацов, убивајќи седум лица. Во саботата наутро, 13-годишен Палестинец застрела и рани двајца Израелци во Силван, во близина на ѕидините на Стариот град.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy