Ники Хејли ќе се кандидира за претседател на САД

Поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли ќе се кандидира за претседателска номинација на Републиканската партија во 2024 година на 15 февруари против нејзиниот поранешен шеф, поранешниот претседател Доналд Трамп, изјави извор запознат со нејзините планови.

Се очекува Хејли да открие детали за нејзината понуда во текот на денот, според The ​​Post и Courier, кои први ги објавија нејзините планови.

Ќерка на индиски имигранти кои водеа успешен бизнис со облека во руралните делови на државата, Хејли заработи репутација во Републиканската партија поради нејзиниот веродостоен пристап кон прашањата на полот и расата.

Таа се истакна и како силен застапник на американските интереси во странство во својство на американски амбасадор во ОН за време на мандатот на претседателот Трамп од 2017 до 2018 година.

Хејли неколкупати се огради од Трамп, а подоцна ја ублажи реториката кон него, велејќи дека тој има важна улога во Републиканската партија.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *