НОВА ЦРНА СТАТИСТИКА: Загубени над 33.000 животи во Турција и Сирија

Бројката на загинати во земјотресот кој ги погоди Турција и Сирија се искачи на над 33.000 лица.

Повеќе од 29.605 загинати се во Турција, додека 3.553 жртви се бројат во Сирија.

Во турските градови погодени од земјотресите се 32.071 тимови за пребарување и спасување кои продолжуваат да работат.

Претседателството за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) соопшти дека во земјотресите се повредени 80.278 лица.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *