Облеката на Џил Бајден од инаугурацијата ќе биде изложена во Смитсонијан

Првите дами обично ги донираат своите инаугуративни балски фустани на институцијата Смитсонијан за нејзината колекција. Џил Бајден се откажува од два ансамбли за облека, а ниту еден не вклучува тоалета.

Првата дама го донира океанскиот син твид фустан и соодветниот капут што ги носеше на претседателската инаугурација на нејзиниот сопруг во Капитол на 20 јануари 2021 година, заедно со фустанот од свилена волна од слонова коска и ансамблот од кашмирски капут што го носеше подоцна вечерта во Белата куќа.

Првите дами обично го донираат фустанот во кој танцуваа на инаугуративните балови по церемонијата на полагање заклетва, но немаше такви прослави за претседателот Џо Бајден. Тој ја презеде функцијата во екот на пандемијата со Ковид-19, кога големите собири во затворен простор беа откажани.

Како знак на историската природа на заклетвата на Џо Бајден, соодветните маски за лице на Џил Бајден исто така ќе станат дел од колекцијата на првите дами во Националниот музеј на американската историја.

Нејзината облека ќе биде формално додадена во колекцијата на тоалети што ги носеле нејзините претходници, вклучително и Жаклин Кенеди, Лора Буш, Мишел Обама, Меланија Трамп и други, за време на церемонијата во средата на која ќе бидат претставени првата дама, нејзините модни дизајнери и претставници на музејот. Музејот повторно ќе биде отворен за јавноста во четврток.

Тоа ќе биде прво јавно појавување на Џил Бајден по 11 јануари, кога лекарите и отстранија канцерогена лезија од лицето, а друга од градите.

„Од Хелен Тафт во 1912 година, секоја прва дама на која и е пријдено и има инаугуративна тоалета го донира“, рече Лиза Кетлин Гради, кустос за американската политичка историја во музејот.

Музејот е „секогаш заинтересиран“ да има и дневна и вечерна облека, ако е можно, бидејќи „ни овозможува да покажеме поинаков аспект од денот и учеството на првата дама“ на инаугурацијата, рече таа во вторникот во телефонско интервју.

Но, првите дами обично ја донираат инаугуративната тоалета.

„Ние сме многу среќни што имаме простор во овој конкретен случај да можеме да ги прикажеме и двете“, рече Гради за Џил Бајден.

Инаугуративните свечености на Џо Бајден беа променети од пандемијата. На луѓето не им беше дозволено масовно да се соберат во Националниот трговски центар за да го гледаат како полага заклетвата. Традиционалниот ручек во Капитол потоа беше укинат, а вообичаената парада по авенијата Пенсилванија беше заменета со виртуелна. Вечерта, актерот Том Хенкс беше домаќин на телевизиски концерт на кој настапија различни музички уметници. Бајден и неговото семејство потоа гледаа огномет од балконот во Белата куќа.

За церемонијата во Капитол, Џил Бајден избра фустан од твид во океанска сина боја, украсен со бисери и кристали, соодветен капут со темно сина кадифена јака и манжетни и маска за лице. Тие беа дизајнирани од Александра О’Нил, основач и дизајнер на Маркаријан.

Вечерта, таа се промени во фустан од волнена свила во боја на слонова коска, кашмир палто со двојни гради во слонова коска и маска за лице, сите извезени со цвеќиња од секоја држава и територија на САД. Дизајнирани се од Габриела Херст, основач и креативен директор на Габриела Херст.

Смитсонијан вели дека нејзината изложба за првите дами е меѓу најпопуларните атракции. Во моментов има 10 инаугуративни тоалети. Во меѓувреме, пошироката колекција содржи околу 1.000 предмети, од инаугуративни тоалети и други фустани до лични предмети и други сувенири од Белата куќа.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *