Орбан повторно повика на прекин на огнот во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска упати нов повик за прекин на огнот во Украина, на одбележувањето на годишнината од почетокот на руската агресија врз соседната земја.

„Не сме наивни. Знаеме дека се мали шансите за мировен договор прифатлив за двете страни“, напиша тој на Твитер.

„Но, се разбира, првата фаза е да се постигне прекин на огнот преку преговори. Ова е единствениот начин да се спасат животи“, порача Орбан.  (МИА)

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *