Остар пад на цените на нафтата

На светските берзи цените на нафтата драстично паднаа во првата недела од новата година бидејќи трговците стравуваат дека побарувачката за „црното злато“ ќе ослабне поради забавувањето на растот на најголемите светски економии.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела падна за 8,5 отсто, на 78,57 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот падна за 8,1 отсто, на 73,77 долари.

По растот за околу 13 отсто во претходните три недели, цените на нафтата изгубија добар дел од тие добивки минатата недела.

 

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *