Остин: САД ќе ја поддржуваат Украина се додека е потребно, испраќаат нова помош

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека ќе ја поддржува Украина толку колку што е потребно и го претстави најновиот пакет воена поддршка, кој го вклучува системот за противвоздушна одбрана „Патриот“, оклопни транспортери и големи количини. муниција, но не и врвниот борбен тенк на американската армија, „М1 Абрамс“.

На состанокот во воздухопловната база Рамштајн во југозападна Германија на министрите за одбрана и началниците на генералштабовите на армиите на членките на НАТО и земјите партнери, за понатамошната помош за Украина, Остин рече дека во „турбулентни времиња може да се види одлучност и единство на таа контактна група“.

„Кога (рускиот претседател Владимир) Путин ја започна својата непромислена инвазија пред неколку месеци, мислеше дека светот ќе го сврти погледот. Тој не сметаше на храброста на украинскиот народ“, рече Остин.

Тој рече дека неколку земји од Европската унија продолжуваат да помагаат во вооружувањето на Украина. Тој изјави дека Германија ќе го обезбеди системот за противвоздушна одбрана „Патриот“, а помагаат и други земји, меѓу кои Франција, Канада и Полска. Во плановите на
Германија да испрати помош во Украина воочено е уште едно значајно отсуство на нивниот главен борбен тенк „Леопард 2“. Берлин досега одбиваше да даде дозвола, првично укажувајќи дека тоа ќе го стори само доколку САД испратат тенкови „Абрамс“.

„Ова е клучен момент за Украина. Русија се регрупира и регрутира. Ова не е време за забавување. Украинскиот народ нè гледа, Кремљ нè гледа и историјата нè набљудува“, рече Остин на отворањето на состанок.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *