Папата Франциск денеска ја водеше мисата за Цветници откако вчера излезе од болница

Папата Франциск денеска присуствуваше на мисата за празникот Цветници на плоштадот Св. Петар, само еден ден откако беше отпуштен од болница по успешното закрепнување од инфективен бронхитис, јави Хина.

Папата се возеше во задниот дел на неговиот папамобил со отворен покрив и со него мина низ толпата, пред да се симне и да ја отвори богослужбата од огромен покриен подиум во близина на древниот египетски обелиск.

Папата (86) во средата беше примен во римската болница Гемели откако се пожалил на тешкотии со дишењето, но брзо закрепна по инфузијата со антибиотици и веќе вчера се врати во својата резиденција во Ватикан.

Верскиот празник Цветници го означува почетокот на Големата недела која оваа година според Грегоријанскиот календар трае до Велигден, на 9 април.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *