Папата Франциск ја осуди „отровната алчност“ за природни ресурси во ДР Конго

Папата Франциск денеска ја осуди „отровната алчност“ за природни ресурси што предизвикува конфликт и експлоатација на луѓето во Демократска Република Конго.

Папата на почетокот на посетата на Киншаса, главниот град на ДР Конго, тој го повика светот да не ја игнорира трагичната ситуација во земја.

– Подалеку рацете од ДР Конго! Подалеку рацете од Африка! Престанете да ја гушите Африка, таа не е рудник за соголување, ниту е терен за грабежи. Се добива впечаток дека меѓународната заедница се откажа од насилството присуствува Конго. Не можеме да се навикнеме на крвопролевањето што трае со децении во оваа земја, предизвикувајќи милиони смртни случаи, истакна папата Франциск.

Во ДР Конго се некои од најголемите наоѓалишта на дијаманти, злато и благородни метали како бакар и кобалт, но земјата е погодена со војна и сиромаштија.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *