Пентагон: Одобрена потенцијалната продажба на проектили „Џавелин“ на Британија

Американскиот Стејт департмент одобри потенцијална продажба на противтенковски проектили „Џавелин“ на Обединетото Кралство за 125 милиони долари, соопшти Пентагон.

Европската побарувачка за американско оружје расте, но наместо скапа воена опрема како авиони и тенкови, списоците за купување се фокусирани на ракети кои се истрелуваат од рамо, артилерија и беспилотни летала кои се покажаа како клучни за воените напори на Украина.

Оваа продажба на близок сојузник на САД би можела да биде прва во серијата, бидејќи голем број европски земји се обидуваат да ги обноват залихите со мало оружје кое е испратено во Украина.

Потенцијалниот пакет одобрен од Стејт департментот ќе вклучува техничка поддршка за 600 проектили „Џавелин“ и логистичка поддршка, соопшти Пентагон.

И покрај одобрението на Стејт департментот, нема информации дали преговорите за продажба се завршени.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *