ПО ТУРЦИЈА И РОМАНИЈА, СЕ ТРЕСЕ И НАШИОТ СОСЕД – тлото не мирува ниту вечерва, тешка ноќ за над 700 илјади луѓе!

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала го погоди Ираклион (Хераклион) на островот Крит во Грција.

Земјотресот се случил околу 19:32 часот по локално време.

Земјотресот бил почувствуван во радиус од 90 километри, а во Грција го почувствувале околу 751.000 луѓе.

Eyewitnesses reported shaking in #Greece 3 min ago (local time 19:32:56)⚠
More info soon! pic.twitter.com/EaMKj3MoCn

— EMSC (@LastQuake) February 18, 2023

Епицентарот на земјотресот бил на островот Крит, на длабочина од 21 километар, пренесува EMSC.

Претходно денес силни земјотреси ги погодија и Романија и Турција.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *