Потресна порака од Сирија: „Мртви сме, ви благодариме што нè изневеривте“

Преживеаните во Сирија се обидуваат да го свртат вниманието на последиците од земјотресот и фактот дека помошта не стигнува до нив поради санкциите на ЕУ.

Вработените во итната помош предупредија дека доцнењето може да ги чини живот бидејќи локалните спасувачки тимови се борат да ги извлечат семејствата и децата од урнатините.

Очајните преживеани од разорниот земјотрес во северна Сирија напишаа потресна порака на урнатините додека регионот разурнат од војна чекаше помош која никогаш не дојде.

Моќната порака гласи: „Ние сме мртви. Ви благодариме што нè изневеривте“, откако бројот на загинатите од земјотресот пред седум дена во земјата надмина 3.500 лица.

“We are dead. Thank U for letting us down” . A message from NW #Syria to the world. The most powerful, richest countries failed to get the desperately needed help to area since the #earthquake of 6 days ago. More people could have been saved from under the rubble. pic.twitter.com/7Gl7H0Mlbg

— Donatella Rovera (@DRovera) February 11, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *