Повторно раст на цените на нафтата

Цените на нафтата пораснаа рано денеска поради знаците за забавување на инфлацијата во САД, намалувајќи ги стравувањата на аналитичарите дека најголемиот светски потрошувач на нафта може да се соочи со рецесија поради дополнителното зголемување на каматните стапки, а послабиот долар поддржа одреден интерес за купување нафта, пренесе Ројтерс.

Фјучерсите на северноморската нафта брент поскапеа за 32 центи, или 0,4 отсто, на 85,78 долари за барел во 06:07 часот по БСТ.

Американската лесна сурова нафта поскапе за 42 центи, или 0,5 отсто, на 79,29 долари за барел. Двата договори пораснаа втор ден откако вчера пораснаа за околу 1 процент.

Сите очи ќе бидат насочени кон денешниот состанок на Организацијата на земјите извознички на нафта и сојузниците, вклучително и Русија, позната како ОПЕК +, каде што се очекува производителите да ги одобрат нивните тековни цели за производство договорени во ноември.

Производството на нафта на ОПЕК падна во јануари, бидејќи извозот на Ирак падна, а производството на Нигерија не успеа да се опорави, при што 10-те членки на ОПЕК испумпуваа 920.000 барели дневно под целните количини на групата, покажа анкетата на Ројтерс.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *