Радост, аплауз, благослов: Цело семејство е извлечено од урнатините во Сирија (ВИДЕО)

Спасувачите и цивилите вриснаа од радост откако цело семејство беше извлечено живо од урнатините на зградата во Сирија која се урна поради силниот земјотрес во Турција во понеделникот.

Снимките споделени од Белите шлемови го покажуваат среќниот момент и радоста од спасувањето на човечки живот.

Прво, таткото излегува од урнатините на носилка. По него, екипите вадат две мали деца – момче и девојче. Ги креваат децата високо во раце за да им покажат на сите дека се неповредени. Се слушаат извици на радост, аплаузи и благослов.

Огромниот број луѓе им овозможија на екипите да ги пренесат повредените со амбулантно возило и да им укажат прва помош. По пат странци ги бакнуваат децата.

Семејството помина повеќе од два дена под урнатините на зградата во Бисина, Сирија. Најмалку 2.500 луѓе загинаа во смртоносниот земјотрес.

A true miracle…the sounds of joy embrace the sky… joy beyond belief.
An entire family was rescued from under the rubble of their house this afternoon, Tuesday, February 7, in the village of Bisnia, west of #Idlib.#Syria #earthquake pic.twitter.com/Cb7kXLiMjT

— The White Helmets (@SyriaCivilDef) February 7, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *