Резников: Се подготвуваме за контраофанзива

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников денеска изјави дека неговите сили прават планови да ги потиснат руските трупи од земјата, една година откако Русија ја започна својата целосна инвазија.

„Пред една година ни беше тешко да дојдеме до сериозно оружје. Денес цивилизираните земји гледаат дека вие сте штитот на Европа на исток“, нагласи Резников до вооружените сили.

„Ќе има контраофанзива. Ние работиме напорно за да се подготвиме“, додаде тој.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *