РОМАНИЈА ДВА ПАТИ СЕ СТРЕСЕ – два земјотреса за три минути

Два земјотреси со јачина од 3,3 и 3,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погодија Романија во интервал од три минути во областа Горц, покажуваат податоците на Националниот институт за истражување и развој на физиката на Земјата (INCDFP).

Како што јави агенцијата Аѓерпрес, првиот земјотрес со јачина од 3,3 степени се случил во 13:54 часот по локално време, на длабочина од 15 километри, 107 километри северозападно од Крајова, 112 километри југозападно од Сибиу, 145 километри западно од Питешти, 159 километри југоисточно од Тимисо, 179 км југоисточно од Арад, 186 км јужно од Клуж-Напока, 207 км западно од Брашов.

Вториот земјотрес, со јачина од 3,1 степени, се случи во 13:57 часот по локално време, на длабочина од 5 километри, во близина на Крајова, Сибиу, Питешти, Темишвар, Арад и Клуж-Напока.

Според податоците објавени од Националниот институт во петокот, од времето на земјотресот со јачина од 5,7 степени на 14 февруари 2023 година до 17 февруари, имало три значајни последователни потреси со јачина поголема од 4.

-Сеизмичката активност во областа е сè уште интензивна и во рамките на параметрите проценети по главниот удар. Ќе продолжи околу еден месец, очекуваме намалување на зачестеноста и јачината на последователните потреси, но не исклучуваме можни посилни афтершокови, наведуваат од институтот.

Целата опрема инсталирана во претходните денови во епицентралното подрачје, во Лелешта, Рунац, Пестисана и Балтисоара, во областа Горж е во функција и трајно го снима движењето на земјата, а податоците во реално време се испраќаат за анализа и обработка до Националната На Центарот за податоци. Поставувањето на оваа опрема ги зголемува можностите за откривање на микроземјотреси, кои сега можат попрецизно да се лоцираат, забележува INCDFP.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *