Русија ги повика членките на ОН да не ја поддржуваат резолуцијата на Киев на годишнината од војната

Москва ги повика членките на ОН да гласаат против „неурамнотежената и антируска“ резолуција на Генералното собрание, од страна на Киев и други, со која се планира да се одбележи годишнината од рускиот напад врз Украина.

Кон крајот на неделава 193-членото Генерално собрание на ОН треба да гласа за нацрт-резолуција која ја нагласува „потребата да се постигне, што е можно поскоро, сеопфатен, праведен и траен мир“ во согласност со Повелбата на ОН.

Украина и нејзините сојузници се надеваат дека ќе ја продлабочат дипломатската изолација на Русија со барање гласови од речиси три четвртини од Генералното собрание за да се изедначи со поддршката што ја доби со неколку резолуции минатата година.

Во нацрт-текстот, Генералното собрание повторно бара Москва да ги повлече своите трупи и повикува на прекин на непријателствата. Резолуциите на Генералното собрание не се обврзувачки, но имаат политичка тежина.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *