Русите ноќеска гаѓале енергетски постројки во Украина, утрово напад на Лавов

Пратеникот во украинскиот Парламент, Олексиј Гончаренко соопшти дека Русија извршила голем напад во текот на ноќта.

– Истрелаа 32 проектили кон енергетските постројки. 16 проектили беа соборени од одбранбените сили, напиша Гончаренко на социјалните мрежи.

Украинската армија потврди дека во текот на ноќта и рано утрово соборила 16 руски ракети.

Гончаренко додаде дека 22 проектили сепак стигнале до целта.

– Немаме оружје да ги собориме, нагласи тој.

Утрово е погодена и важна инфраструктура во Лавов, соопшти регионалниот воен претставник Максим Козицки. Повредени нема, а пожарот кој избувнал веќе е изгаснат.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *