САД најавуваат 2,2 милијарди долари за ново оружје и муниција за Украина

САД најавуваат 2,2 милијарди долари за ново оружје и муниција за Украина

САД објавија денеска за нов пакет оружје и муниција за Украина во вредност од 2,2 милијарди долари.

Списокот вклучува муниција за ракетните системи ХИМАРС што им овозможија на украинските сили да таргетираат зад руските линии, системи за ПВО и оклопни возила, соопшти Пентагон.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy