Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран на аргентинските Анди.

Според податоците на ЕМСЦ (EMSC), земјотресот бил почувствуван не само во Аргентина, туку и во блиското Чиле.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 220 километри.

Најблискиот поголем аргентински град до епицентарот е Јуџуј.

„Потресот беше толку силно што ми падна тула врз автомобилот“, напиша еден од граѓаните на Јуџуј на страницата на ЕМСЦ.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *