Снежно невреме со поларни температури ја зафати Јапонија

Снежни бури проследени со поларни температури го зафатија Јапонскиот архипелаг, однесувајќи најмалку пет животи.

Во делови од Јапонија температурата се спушти на рекордно ниско ниво, наместа и до 12 Целзиусови степени под нулата.

Невремето предзивика сериозни потешкоткии во одвивањето на железничкиот и патниот сообраќај, со голомразица на многу патни правци.

Илјадници луѓе мораа да ја поминат ноќта во купеа на возовите или во железничките станици на западните префектури Кјото и Шига, додека лица беа приморани да минат часови во завеани возила на некои од главните патишта, јавуваат денеска јапонските медиуми. Стотици летови се откажани.

Јапонија моментално е зафатена од најстудениот бран оваа зима. Властите упатија предупредување за претпазливост кај жителите на крајбрежјето на Јапонското Море и на Тихиот Океан на уште интензивни снежни врнежи и силни налети на ветер.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *