Соборен нов објект што летал над САД

Објект на голема надморска височина соборен е над Алјаска во последниот час, соопшти Белата куќа.

Портпаролот Џон Кирби рече дека објектот бил „со големина на мал автомобил“ и бил над ретко населена област кога бил соборен.

Претседателот Џо Бајден донесе одлука за соборување на објектот од непознато потекло, рече Кирби.

За потсетување, минатата сабота САД соборија кинески балон над нивните територијални води.

Говорејќи во Белата куќа, Кирби рече дека новиот објект над Алјаска се движел на надморска височина од нешто повеќе од 12.000 метри и можел да претставува закана за цивилните авиони.

Тој додаде дека површината на остатоците од овој нов објект е „многу, многу помала од балонот соборен минатата недела во близина на брегот на Јужна Каролина“.

Тој исто така рече дека разузнавачите во четвртокот вечерта дознале за нов објект над територијата на САД и дека борбен авион се приближил до објектот и оценил дека е без екипаж и дека оваа информација му била пренесена на Бајден пред одлуката за негово рушење.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *