Судан: Се интензивираат воздушните напади врз цели во Картум

Рано изутринава се интензивираа воздушните напади врз цели во суданскиот главен град Картум, јави известувачот на ДПА од теренот, откако обидот да се воспостави 24-часовен прекин на огнот не успеа.

Пукање се слушна и на петтиот ден од борбите меѓу ривалските војски.

Примирјето требаше да започне во вторник во 18 часот и да трае 24 часа.

Неуспешните напори за прекин на огнот го одбележаа третиот неуспешен обид на армискиот началник и де факто водач Абдел Фатах ал-Бурхан и неговиот заменик Мохамед Хамдан Дагло, шеф на паравоените Сили за брза поддршка (РСФ), да ги прекинат непријателствата.

Двајца најмоќнит генерали и нивните трупи се борат за превласт во политички нестабилната земја во североисточна Африка.

Тие двајца владеат со земјата со околу 46 милиони луѓе, богата со злато и нафта, од воениот удар во 2021 година.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *