СЗО: Не се откриени нови варијанти на Ковид-19 во Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека, според податоците на Кинескиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), во Кина не се откриени нови варијанти на Ковид-19.

ЦДЦ на Кина ги претстави податоците во вторникот на состанокот на Техничката советодавна група на СЗО за еволуцијата на вирусот. Беше посочено дека за време на состанокот кинеските научници презентирале ДНК податоци од примероци земени од случаи на вирусот САРС-КоВ-2 од локално потекло и случаи кои спаѓаат во категоријата странско потекло.

Податоците од ДНК беа земени од повеќе од 2.000 примероци собрани до 1 декември 2022 година.

Според анализите на кинеската делегација, субваријантите BF.7 и BA.5.2 на вирусот омикрон биле доминантни и сочинуваат 97,5 отсто од локалните инфекции.

Иако неколку познати омикронски подваријанти беа пронајдени во земјата, иако со ниски стапки, овие подваријанти беа познати и видени во други земји, а нови варијанти не се откриени во Кина.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *