Тајван предупредува на ризик од „ненадејна инвазија“ на кинеската војска во близина на островот

Тајванскиот министер за одбрана Као Куанчи денеска предупреди дека островот оваа година треба да биде подготвен за „ненадејна инвазија“ на кинеската војска во областите во близина на нејзината територија поради зголемените тензии во тајванскиот теснец.

Во последниве години, Кина ја засили својата воена активност околу Тајван и речиси секојдневно има упади на нејзините воздушни сили во зоната за идентификација на противвоздушната одбрана на островот.

Сепак, Тајван допрва треба да пријави какви било кинески сили кои влегуваат во неговата соседна зона, која се протега на 44,2 километри од крајбрежјето. Меѓутоа, минатата година Тајван собори цивилно беспилотно летало кое навлезе во неговиот воздушен простор.

За време на парламентарната контрола, министерот Као рече дека Кинеската Народноослободителна армија може да најде изговор да влезе во области кои се блиску до територијалниот воздушен и морски простор. Ова би можело да дојде во услови на зголемена воена размена на островот со САД, што го вознемири Пекинг.

Министерот предупреди дека кинеската војска може да направи „ненадеен упад“ во соседната зона на Тајван и да се приближи до нејзиниот територијален простор.

„Ова го констатирам годинава, имајќи предвид дека се прават такви подготовки. Во иднина, тие би употребиле сила ако навистина има потреба“, рече Као Куанчи.

Тајван вети дека ќе го искористи своето право на самоодбрана и контранапад доколку кинеските вооружени сили влезат на негова територија.

Минатата година Кина спроведе воени вежби без преседан околу Тајван како одговор на посетата на островот од тогашната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

Според министерот Као, Кина се обидува да создаде проблеми под одреден изговор, додавајќи дека овој изговор може да вклучува посети на островот од високи странски претставници или чести воени контакти на Тајпеј со други земји.

Министерот истакна дека Кина секој ден испраќа десетина авиони и бродови во области блиску до Тајван, при што некои од нив ја минуваат средната линија на Тајванскиот теснец.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *