Убиства, огнени блокади, рафали во Мексико поради апсењето на синот на Ел Чапо (ВИДЕО)

Полицијата во Мексико го уапси Гузман Лопез и како резултат на тоа тројца припадници на безбедносните сили загинаа во судирите по апсењето на синот на мексиканскиот нарко бос, Ел Чапо.

Гузман Лопез, син на озлогласениот мексикански наркобос Ел Чапо, е уапсен во Кулисиан во средата вечерта, пишува Асошиетед прес. После тоа бил префрлен во Суидад де Мексико.

Поради неговото апсење избувнаа немири. Загинаа дури тројца припадници на безбедносните сили, а членовите на неговата банда поставија блокади на патиштата и запалија неколку возила. После тоа го нападнале и локалниот аеродром, пренесува медиумот.

BREAKING: Passengers onboard an Aeromexico flight duck for cover after it was shot at in Culiacan, Mexico. At least one bullet hit the fuselage in the moments after El Chapo’s son was captured. pic.twitter.com/HYPYDF58xX

— Sam Sweeney (@SweeneyABC) January 5, 2023

Нападнати се два авиони, еден се подготвувал за полетување, додека на три аеродроми во Синалоа откажани се повеќе од 100 летови. Погоден е трупот на авионот кој требало да лета од Куликијан до Суидад де Мексико. Тој авион се подготвувал за полетување, потврди мексиканската авиокомпанија „Аеромексико“.

За среќа нема повредени меѓу патниците и членовите на екипажот. На социјалните мрежи се појави и видео од тој авион. На него се гледаат преплашени патници стуткани пред нивните седишта.

Гувернерот на државата потврди дека 18 лица се ранети и дека се примени во болница. Според извештајот на Стејт департментот, Гузман Лопез и неговиот брат Хоакин имаат 11 лаборатории за метамфетамин во државата Синалоа и произведуваат приближно помеѓу 1.300 и 2.200 килограми дрога месечно.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *