УТРОВО НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА – деветти потрес во последните 68 часа, жителите око не може да склопат

Уште еден земјотрес утринава е регистриран во областа Дикле во провинцијата Дијарбакир во Турција, јавува EMSC. Тој бил со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала ја потресе Турција околу 08:15 часот (10:09 часот по локално време).

Земјотресот се случил на 22 километри од градот и областа Дикле. Ова е деветти земјотрес во Турција кој посилно е почувствуван во последните 68 часа.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *