ВИДЕО: Британската полиција го казни премиерот Сунак, прекршил сообраќајно правило

Британскиот премиер Риши Сунак е казнет затоа што не го ставил појасот на задното седиште од својот автомобил додека бил на пат во северна Англија.

Риши Сунак го извршил прекршокот додека снимал за Инстаграм за време на тридневната посета на северните градови за да промовира нов владин план. Видеото на кое се гледа дека не е врзан е отстрането од социјалните мрежи.

Даунинг стрит рече дека инцидентот бил „мала грешка“, но полицијата во Ланкашир сепак одлучила да го казни Сунак.

– Многумина од вас се свесни дека на социјалните мрежи кружи видео на кое човек не е врзан додека е во автомобил во движење. Затоа изрековме казна на четириесет и двегодишен маж од Лондон,соопштија од полицијата.

Following the circulation of a video on social media showing an individual failing to wear a seat belt while a passenger in a moving car in Lancashire we have today (Friday, Jan 20) issued a 42-year-old man from London with a conditional offer of fixed penalty. pic.twitter.com/i2VJkFL2oL

— Lancashire Police (@LancsPolice) January 20, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *