ВИДЕО: Се урна „Боинг 737-300“ во Австралија

Во западна Австралија се урна авион „Боинг 737-300“, кој, како што јавуваат светските медиуми, бил ангажиран за гаснење пожар.

Според информациите на австралиската ТВ мрежа ABC, двајцата пилоти успеале да се спасат и да поминат само со полесни повреди.

Урнатиот авион бил на компанијата „Колсон авиејшн“, а бил ангажиран во гаснење на два големи пожари во Националниот парк „Фицџералд ривер“.

Како што се наведува, авионот претходно извршил два прелета, но проблемот се случил при третиот прелет за гаснење на пожарот.

#Australia:Two pilots survive after Coulson B737-300 N619SW large air tanker crashed in Fitzgerald River National Park while battling bushfires. pic.twitter.com/yDzfOTIMOB

— Wᵒˡᵛᵉʳᶤᶰᵉ Uᵖᵈᵃᵗᵉˢ𖤐 (@W0lverineupdate) February 7, 2023

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *