Вчера на автопатот меѓу Крф и Солун се запали автобусот кој превезувал ученици од четврта година на Економското училиште во Ниш од Грција. Родителите тврдат дека децата најверојатно еден час биле на автопат откако се запалила гумата на автобусот.

„По враќањето од екскурзија со матурантите на Економското училиште во Ниш, вчера околу 10 часот по наше време се запали автобус полн со студенти на пат од Крф кон Солун, па сите испаничени скокнаа од автобусот да се спасат од огромниот чад. Децата беа брзо евакуирани и се добро, но за малку ќе се случеше страшна несреќа. Во секој случај, важно е сите да се живи и здрави, но со спомени кои не сакаа да ги имаат од ова патување“, изјавила мајката на еден од учениците кои патувале во овој автобус.

Околу сто ученици заминале во Грција со два автобуса, а според изјавите на сведоците, првата која го виделе чадот и огнот била девојка од вториот автобус.

Од полицијата рекле дека во четвртокот бил извршен технички преглед на автобусот, проверка на сигнализацијата и алкотест на возачот и дека тогаш се било во ред.

ОСТАНАТИ ВЕСТИ

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *